Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu cateva raspunsuri daca se poate.
M.am angajat la un magazin in luna Ianuarie 2016, dupa o luna de zile ( aproximativ) mi sa facut protectia muncii, dar contractul de munca nu l.am semnat am vorbit cu superiorii ierarhici, mi sa spus ca il voi semna ceea ce nu sa intamplat nici pana in prezent. In momentul de fata doresc sa plec de ei, deoarece conditiile in care lucrez nu mi se par tocmai legale. Adica lucrez de L-V 8 h, cu un weekend full de 11 ore, iar sapt urmatoare L-V cu un weekend liber. Acum.cu noua maj de salariu, eu nu am beneficiat de nici o majorare (ba culmea mi s.au taiat 3 ore din program), orele suplimentare nu mi s.au platit, spor de weekend nu am primit. Menționez ca salariu primit este de 1000 ron din Ianuarie si pana acum. Cum se procedeaza? Mai trebuie sa imi dau demisia? Acesti angajatori pot fi reclamati?
1. Daca nu ati semnat c.i.m., nu aveti cum sa va depuneti demisia, intrucat nu are ce raport de munca sa inceteze.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
.....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.