Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariul minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariul minim brut

In situatia unui salariat care este in concediu medical din 2015 si are salariul de 1200 lei, trebuie sa-i fac majorarea de la 01.05.2016 la salariul de 1250 lei? Multumesc anticipat!
Da!
Art.49 c.mun.
..
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Prin urmare, puteti face majorarea salariului , insa efectiv majorarea va opera la terminarea concediului medical.