Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Crestere salariu bugetar in concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Crestere salariu bugetar in concediu medical

Buna ziua. Tatal meu este in prezent in concediu medical de aproximativ 1 an, diagnosticat cu cancer pulmonar, concediul fiindu-i prelungit cu inca 6 luni, maximul care ii poate fi acordat. O data cu cresterea salariului minim pe economie la 1250 de lei, va beneficia si el de aceasta crestere salariala? Mentionez ca a lucrat in mediul bugetar, iar salariul lui actual este sub acest minim valabil de la 1 mai.

Multumesc.
cristinaaenciu, utilizator
Salariul se va modifica de la 01.05.2016, insa efectiv isi va produce efectele de la revenirea din concediu medical.
Revenirea din concediul medical nu va mai avea loc, dupa cele inca 6 luni de concediu medical urmand pensionarea pe caz de boala. In acest caz, salariul incasat in urmatoarele 6 luni va ramane cel actual?
In urmatoarele 6 luni va primi doar indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca.

Art. 49 alin. (6) Codul muncii prevede : In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.