Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Legea 12/2015 modifică art 146 alin 2 din Lg. 53/2003, astfel:
ART. 146
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
În aceste condiții ce se întâmplă cu zile de concediu neefectuate în anul 2014??Este retroactivă legea???Pot cere in 2016 zilele neefectuate în 2014 sau legea se aplică de la data intrarii in vigoare si atunci am păierdut zilele de concediu neefectuat din 2014?
Puteti cere conform art.146(2)Codul Muncii.
Legea nu are caracter retroactiv.

Dreptul la efectuarea CO nu se pierde , prin urmare, depuneti o solicitare la angajator in acest sens.
La data intrarii in vigoare a Legi 12/2015, dreptul era nascut! Astfel ma aflam la inceputul perioadei de gratie de 12 luni prevazuta inainte de modificarea art 145.
Să inteleg ca acum pot solicita concediul din 2014 si că angajatorul trebuie să se raporteze la cele 18 luni prevazute de art 145 nou?
Eu cred că cele 18 luni se calculeaza de la intrarea in vigoare a legii 12/2015 iar ce sa nascut inainte intra sub incidenta vechii prevederi cu 12 luni.
Intr-adevar, dvs intrati sub incidenta vechilor prevederi, d.p.v.d. juridic.

Să inteleg ca acum pot solicita concediul din 2014 si că angajatorul trebuie să se raporteze la cele 18 luni prevazute de art 145 nou?

Puteti depune o astfel de solicitare si sa invocati aceste noi dispozitii.