Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata prenatalului/postanatalului cu firma in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata prenatalului/postanatalului cu firma in insolventa

Buna ziua.Urmeaza sa intru in concediul prenatal, iar firma la care lucrez este posibil sa intre in insolventa, in urma unui conflict intre actionari.Intrebarea mea este: cine imi va plati mie concediul prenatal/postnatal daca angajatorul intra in insolventa?Angajatorul va plati tot concediul, in avans practic?Sau statul?Cum ar trebui sa procedez pentru a nu ramane neplatita in timpul acestui concediu?
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 32
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratului are încheiată convenţie.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în situaţia în care a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, contractul de administrare ori de management, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul în baza căruia a desfăşurat activitate în funcţii elective sau în funcţii numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.

2. Pentru amanunte luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) .