Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fragmentarea comenzii cash
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fragmentarea comenzii cash

Buna ziua, sper ca ma poate ajuta cineva in urmatorul caz:
Am o comanda de marfa de 10000 lei, pot emite in ziua x o factura de avans cu plata cash de 3500 lei si o a doua in ziua y cu plata de 3500lei?
Se considera fragmentarea facturii in acest caz?
Nu. A doua factura are valoarea de 6500 lei, deoarece tot in ea stornati si factura de avans de 3500 lei..
Pana la livrarea marfii clientul vrea sa plateasca 7000 lei cash, pot sa am doua facturi de avans una de 3500 si a doua de 3500 iar ultima de marfa fiind storno avans pentru ambele cu restul de plata 3000 prin banca?
Legal este corect?
Nu inteleg la ce se refera legea cand scrie despre fragmentarea comenzii?