avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fractionare program de munca in aceeasi zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fractionare program de munca in aceeasi zi

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca este legal ca unui angajat sa i se fractioneze programul de munca in cadrul aceleiaşi zi de munca?

Programul fractionat arata asa: 07:00-14:30 si o ora de la 19:20 de Luni pana Vineri.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 10 Mai 2016
Art. 117 C.mun.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Asadar, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.

In c.i.m.aveti mentionata si repartizarea programului de munca ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reguli cim DanielClaudiu2015 DanielClaudiu2015 Am fost contactat recent de angajator ca trebuie neaparat sa semnez un act aditional la CIM in care se specifica ca ora de incepere a jobului poate fi oricand ... (vezi toată discuția)
Program Salarugabi@yahoo.com Salarugabi@yahoo.com Bună ziua, întrebarea mea este următoarea, lucrez la Posta Romana cu următorul program fracționat 4 h dimineața 0530 - 09 iar după amiaza 15 - 19.La ... (vezi toată discuția)
Program lucru carmenstan carmenstan conducatorul unitatii poate dispune schimbarea programului de lucru? (vezi toată discuția)