Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comercializare produse alimentare online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comercializare produse alimentare online

Buna ziua,

As dori sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru distribuirea vs comercializare unor produse alimentare deja impachetate in mediul online. Mentionez ca acestea sunt achizitionate dintr-o alta tara UE. Aceste produse sunt de origine vegetala.

Va multumesc anticipat,
ioanavasile, utilizator
Trebuie înființată o societate comercială, un srl. Dacă aveți deja un srl înființat, trebuie să aveți prevăzute obiectele de activitate aferente activității dvs și să le autorizați. Activitatea se va desfășura la sediul social sau la punctul de lucru?
După caz, este posibil să aveți nevoie de unele autorizații.
Multumesc pentru raspuns.
Produsele vor fi depozitate la sediul social in urma achizitionarii lor de la angrosisti. Ulterior vor fi comercializate pe un site online e-commerce. Care ar fi procedura si acele autorizatii specifice pentru astfel de produse neperisabile?