Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Sunt angajata din data de 2 noiembrie 2015 cu contract pe nedeterminat si este primul serviciu in Romania (pana acum am lucrat fara contract in afara tarii) ..am ramas insarcinata prin februarie 2016 ...ce sanse am sa primesc indemnizatia de crestere a copilului daca as frecventa locul de munca pana la 9 luni de sarcina . Si daca ,in cazul in care medicul imi da repaos total intrarea in concediu de maternitate s-ar considera vechime in munca ? Mi-ar afecta cumva dreptul la indemnizatia de crestere a copilului ?...:((:((:((
1. Daca veti naste cel mai devreme in octombrie 2016 veti putea beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta.

2. Perioadele de concedii medicale si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) sunt eligibile pentru a beneficia de CCC .
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos ! :)