avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil in urmatoarea situatie:
Am lucrat cu contract de munca din 20.04.2015 pana in 31.07.2015 apoi am intrerupt 10 zile si din 10.08.2015 pana in prezent sunt angajata cu contract de munca.Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc probabil pe 09.09.2016.In cazul in care imi iau concediu prenatal inainte de 10.08.2016 beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:48, 11 Ianuarie 2016
1. - Daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.
- Conform celor prezentate de dvs. indepliniti conditiile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

2. In timpul celor 12 luni trebuie sa aveti venituri din salarii, din indemnizatii pentru concedii medicale sau pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. Puteti intra in concediul de maternitate oricand doriti, in conditiile prevazute de OUG 158/2005:

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
...

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul celor 12 luni muncite necesare pentru indemnizatie crestere copil ruxandy ruxandy Buna ziua, Sotia mea este insarcinata in 3 saptamani si ar urma sa nasca pe la inceputul lunii aprilie 2016. Ea lucreaza din data de 4 mai 2015, ceea ce ar ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate VERONICA56 VERONICA56 Buna seara ! Am o prietena ,si este insarcinata.Problema este ca ea are contract de munca din septembrie 2015 si va naste in august 2016.Daca nu are ... (vezi toată discuția)
Concediu creștere copil Naomi12 Naomi12 Bună ziua, Eu am început sa lucrez anul trecut pe data de 2 Nov. 2016, în februarie am aflat ca sunt insarcinata, iar din mai eu sunt în concediu de risc ... (vezi toată discuția)