Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil in urmatoarea situatie:
Am lucrat cu contract de munca din 20.04.2015 pana in 31.07.2015 apoi am intrerupt 10 zile si din 10.08.2015 pana in prezent sunt angajata cu contract de munca.Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc probabil pe 09.09.2016.In cazul in care imi iau concediu prenatal inainte de 10.08.2016 beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?
Va multumesc!
1. - Daca veti naste in septembrie 2016 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.
- Conform celor prezentate de dvs. indepliniti conditiile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

2. In timpul celor 12 luni trebuie sa aveti venituri din salarii, din indemnizatii pentru concedii medicale sau pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. Puteti intra in concediul de maternitate oricand doriti, in conditiile prevazute de OUG 158/2005:

ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.