avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

Buna seara ! Am o prietena ,si este insarcinata.Problema este ca ea are contract de munca din septembrie 2015 si va naste in august 2016.Daca nu are un an de la angajare ,beneficiaza de concediu de maternitate si de cresterea copilului,platit ?Ca sa completeze anul calendaristic poate plati CASS din mana?Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:45, 14 Ianuarie 2016
1. Daca va naste in august 2016 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt septembrie 2015 - august 2016.

2. - Asadar indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta acestuia.
- Plata din mana a contributiilor sociale nu i-ar folosi la nimic deoarece aceasta nu este o conditie pentru e beneficia de CCC.

3. Pentru a beneficia de concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) are nevoie doar de minimum 22 de zile lucratoare din cele 12 luni anterioare lunii in care a intrat in concediu de maternitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil mileaflorica mileaflorica Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil in urmatoarea situatie: Am lucrat cu contract de munca din 20.04.2015 pana in ... (vezi toată discuția)
Despre indemnizatie crestere copil ciocolata09 ciocolata09 Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Biby2013 Biby2013 Buna ziua, Am o prietena care a nascut in 11.01.2016. Ea lucreaza din 13.01.2015, deci fara 2 zile nu are 1 an. Va beneficia de concediu de crestere a ... (vezi toată discuția)