Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

Buna seara ! Am o prietena ,si este insarcinata.Problema este ca ea are contract de munca din septembrie 2015 si va naste in august 2016.Daca nu are un an de la angajare ,beneficiaza de concediu de maternitate si de cresterea copilului,platit ?Ca sa completeze anul calendaristic poate plati CASS din mana?Va multumesc anticipat
1. Daca va naste in august 2016 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt septembrie 2015 - august 2016.

2. - Asadar indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta acestuia.
- Plata din mana a contributiilor sociale nu i-ar folosi la nimic deoarece aceasta nu este o conditie pentru e beneficia de CCC.

3. Pentru a beneficia de concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) are nevoie doar de minimum 22 de zile lucratoare din cele 12 luni anterioare lunii in care a intrat in concediu de maternitate.