Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Am o prietena care a nascut in 11.01.2016.
Ea lucreaza din 13.01.2015, deci fara 2 zile nu are 1 an.
Va beneficia de concediu de crestere a copilului?
Multumesc!
1. Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt februarie 2015 - ianuarie 2016.

2. Ca urmare indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

3. Poate solicita CCC incepand cu ziua urmatoare a ultimei zile de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
Multumesc frumos!