avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Am o prietena care a nascut in 11.01.2016.
Ea lucreaza din 13.01.2015, deci fara 2 zile nu are 1 an.
Va beneficia de concediu de crestere a copilului?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Biby2013 , utilizator 16:53, 14 Ianuarie 2016
1. Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt februarie 2015 - ianuarie 2016.

2. Ca urmare indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

3. Poate solicita CCC incepand cu ziua urmatoare a ultimei zile de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate VERONICA56 VERONICA56 Buna seara ! Am o prietena ,si este insarcinata.Problema este ca ea are contract de munca din septembrie 2015 si va naste in august 2016.Daca nu are ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului Romycriss Romycriss Sunt angajata din data de 2 noiembrie 2015 cu contract pe nedeterminat si este primul serviciu in Romania (pana acum am lucrat fara contract in afara tarii) ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil mileaflorica mileaflorica Va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de indemnizatia pentru crestere copil in urmatoarea situatie: Am lucrat cu contract de munca din 20.04.2015 pana in ... (vezi toată discuția)