Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Bună ziua,
Eu am început sa lucrez anul trecut pe data de 2 Nov. 2016, în februarie am aflat ca sunt insarcinata, iar din mai eu sunt în concediu de risc maternal. Prin septembrie pe 5 mi se termina zilele de concediu de risc. Data în care eu trebuie sa nasc este 10 octombrie, dar eu numai în noiembrie fac 12 luni lucrate, ce concediu trebuie sa bag după ce termin cu cel de risc? Și pot beneficia de concediul acela de 2 ani creștere copil ? Sper ca m-am făcut înțeleasă
Mulțumesc
1. Data nasterii : octombrie 2017

perioada eligibila pentru CCC : noiembrie 2015 - octombrie 2017

perioada luata in calcul : noiembrie 2016 - octombie 2017 (12 luni)

In speta, puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

2. Dupa concediu de risc maternal , puteti intra in concediu de maternitate (prenatal).

" Concediul are o durată totală de 126 de zile calendaristice, ce se împarte în mod egal între concediul pentru sarcină şi concediul pentru lăuzie, punctul de referinţă fiind data naşterii copilului. Totuşi, există şi posibilitatea ca cele două concedii să fie compensate între ele, însă numai în funcţie de recomandarea doctorului şi opţiunea salariatei.

"Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere. Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice", dispune ordonanţa de urgenţă."
www.avocatnet.ro/content/art...