Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce trebuie facut in caz de raman insarcinata in timpul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce trebuie facut in caz de raman insarcinata in timpul concediul maternal

Buna ziua as dori sa stiu ce trebuie sa fac, sunt in concediu de cresterea copilului si eu ar trebui sa reincep lucrul luna viitoare pe 29 si eu sunt insarcinata in 30 de sapt . Pot sa iau acel concediu prenatal sau trebuie sa ma intorc la serviciu va rog ajutati-ma nu stiu cum se procedeaza si tin sa mentionez ca nu am anuntat inca la locul de munca va fio o probleme?
Care este data nasterii copilului ?
Buna medicul mi-a spus doua date posibile 22 ianuarie sau 10 februarie
Data naterii : ianuarie 2017
Perioada eligibila pentru CCC : februarie 2015 - ianuarie 2017

In acest caz, puteti intra in concediu de maternitate imediat dupa terminarea CCC.

Data nasterii copilului : februarie 2017
Perioada eligibila pentru CCC : martie 2015 - februarie 2017

Si in acest caz, puteti intra in concediu de maternitate imediat dupa terminarea CCC.

Potrivit OUG 158/2005, concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere. Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.