Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca o profesoara din cadrul invatamintului, are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca o profesoara din cadrul invatamintului, are repatizat doar ...

Daca o profesoara din cadrul invatamintului, are repatizat doar 4 ore pe saptamina si este gravida in luna 5, cind ar putea intra in concediu prenatal, si care este perioada luata in calcul inainte de nasterea copilului, cu care v-a intra in perioada de cresterea copilului.Multumesc.
1. Potrivit OUG 158/2005, art. 39, alineatul 1, concediul de maternitate are 126 de zile calendaristice și este format din: concediu de sarcină (concediu prenatal), care se poate acorda pe o perioadă de 63 de zile înainte de nașterea copilului și concediu de lăuzie (concediu postnatal), care se poate acorda pe o perioadă de 63 de zile după nașterea copilului. Zilele acordate pentru concediul prenatal și concediul postnatal (sarcină și lăuzie) pot fi compensate între ele, cu acordul medicului. Singura condiție este ca în concediul postnatal să-ți rămână minimum 42 de zile.

In speta, cel mai devreme în prenatal se poate intra pe la 28-29 săptămâni.

2. Perioada eligibila pentru CCC este de cel putin 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.