Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu post natal - conditii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu post natal - conditii

Buna ziua!

Va deranjez si eu cu o intrebare! Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc pe 15 ianuarie 2015, insa eu implinesc la locul de munca 1 an pe data de 7 ianuarie 2015. Daca se intampla sa nasc mai devreme mai beneficiez de banutii pe care ar trebui sa-i primesc (concediu maternal) ? Si, ar trebui sa ma duc la munca obligatoriu pana pe 07.01.2015 sau pot beneficia de medical? Multumesc pentru ajutor
niculai_elena, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
1. De concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) beneficiati asa cum vi s-a spus mai sus.

2. - Daca veti naste in ianuarie 2015 cele 12 luni eligibile pentru pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC), si indemnizatia aferenta, sunt februarie 2014 - ianuarie 2015.
- Dvs. sunteti angajata din ianuarie 2014 asa ca veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.