Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Restituire autovehicul confiscat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Restituire autovehicul confiscat

Buna ziua!

As dori sa ma informati, care este procedura de recuperare a unui autovehicul confiscat de catre Biroul Vamal in baza art. 653 alin.1 din H.G 707/2006. Nu a fost depusa plangere contraventionala la procesul verbal de constatare si sanct. a contraventiilor si nici nu a fost achitata amenda de catre cel sanctionat. Proprietarul autovehiculului nu este cel sanctionat contraventional...care sunt cererile de care poate uza in acest moment proprietarul, in vederea recuperarii autovehiculului si catre cine sa fie adresate (instanta sau Birou Vamal) ?
Art. 653. – (1) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă
de la 3.000 la 8.000 lei:
a) sustragerea de la controlul vamal a oricăror bunuri sau mărfuri
care ar trebui plasate sub un regim vamal. În acest caz bunurile se
confiscă;

Recuperarea vehiculului,poate fi dispusa numai dupa achitarea amenzii
Proprietarul vehiculului are dreptul sa depuna cerere la autoritatea emitenta a PV contraventie
Multumesc pentru raspuns, insa masina a fost confiscata in baza art. 653 ind. 1 din HG 707/2006, nu retinuta.