Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa semnaturii olografe a agentului constatator in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa semnaturii olografe a agentului constatator in cazul p.v. pt. lipsa rovinieta

Buna ziua, as avea rugamintea daca ma poate lamuri cineva cu urmatoarea problema. Am primit recent un p.v. de contraventie de la CNADNR pt. lipsa rovinieta. Au dreptate, n-am avut platita rovinieta. P.v. se semnat insa cu un simplu "A" (agent constatator Mariana Anton), in cazul altui p.v. la alta persoana am vazut de asemenea un singur "R" (agent constatator Radu). As invoca Decizia ICCJ 6/2015, dar nu stiu, poate sunt ridicol dar nu-mi dau seama, aceasta este o semnatura electronica sau nu. Cand se aplica o semnatura electronica ce se mentioneaza acolo, ce scrie, cum arata acea afurisita de semnatura electronica ? Multumesc daca cineva poate sa-mi spuna.
Pilu, utilizator
Semnatura olografa este cea facuta de mana. Daca acel A sau R este facut olograf, procesul verbal este valabil. Cel putin din punct de vedere al semnaturii.
Semnatura electronica, in acest caz, este o stampila
Pai atunci... in cazul de fata eu n-am cum sa stiu daca semnatura e electronica sau olografa. Oricum am primit o copie a p.v. dar n-am de unde sa stiu ca acel "A" e facut cu mana sau e o stampila. Multumesc oricum Consuela.