Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Prestari servicii catre persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Prestari servicii catre persoane fizice

Buna ziua,
o societate comerciala neplatitoare de TVA care efectueaza prestari servicii catre persoane fizice in baza unui contract,poate elibera doar chitanta fara factura?
Multumesc
Trebuie sa aveti incheiat contract de prestari servicii intre firma dvs. si persoana fizica. Emiteti factura fiscala si chitanta. Tineti probabil evidenta contabila in partida simpla (sunteti PFA,II sau AF).
In loc de chitanta puteti incasa contravaloarea prestatiei dvs. prin ordin de plata, CEC, etc., dar emiterea facturii este obligatorie.
Nu,am specificat ca este SRL si efectueaza niste cursuri
Buna seara!
Vedeti ca, in mod normal (in caz ca nu stiati), legea prevede ca SRL poate primi bani de la persoane fizice doar prin transfer bancar sau cu factura si bon fiscal (casa de marcat). Sunt cateva exceptii, care pot incasa bani de la PF fara casa de marcat, dar nu stiu daca specificul d-voastra se incadreaza la aceste exceptii. Din cate stiam, pt SRL, incasarea banilor se poate face in baza unei facturi sau a unui bon fiscal.