avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna dimineata

Am in firma mai multi salariati cu salariu minim pe economie care au poprire pe salariu de la executor judecatoresti.Unii pe jumatate de salariu altii pe o treime.
Intrebarea mea este daca o data cu marirea salariului minim pe economie sunt obligata sa maresc valoarea popririi.
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 10:21, 11 Mai 2016
Daca se mareste venitul net, da. Aveti obligatia de a retine o treime, sau jumatate din venitul net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinere salar si poprire salar alexandraoana alexandraoana Buna dimineata. Am urmatoarea nelamurire: Un salariat are o retinere din salariu (care NU este poprire infiintata de executor judecatoresc). Acum este ... (vezi toată discuția)
infiintare 3 propriri pe salariu tatarussilvia tatarussilvia Am primit infiintare proprire pe salariu, 3 de fapt, salariul fiind minim pe economie, cat ar trebui sa platesc la fiecare? Mai exact la salariul minim cat ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu, angajat cu 2 ore/zi patriciaadina patriciaadina Buna ziua. Am un angajat cu o norma de 2 ore/ zi , salariul brut de 265 lei , venit net 221 lei . Am primit adresa de infiintare a popririi pentru el. As dori ... (vezi toată discuția)