avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

buna dimineata! am si eu o problema daca ma poate lamuri cineva.....tatal meu a decedat in urma cu 22 de ani .nu am dezbatut succesiunea atunci dar in urma cu 8 ani noi cei trei frati am cedat mamei noaste(sotia supravietuitoare) dreptul nostru de mostenire .De curand unul dintre frati a decedat ...acesta era casatorit si avea un copil al lui iar sotia sa mai are alti 3 copii din alte trei casatori anterioare...intrbarea mea este sotia fratelui decedat are dreptul la mostenire de moment ce fratele a cedat partea lui mamei? si cei 3 copii ai sotiei din casatoriile anterioare au vreun drept?....consider ca dupa moartea mamei va intra singurul lui fiu si noi ceilalti doi frati la dezbaterea mostenirii.....va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dumitrugj , utilizator 13:23, 11 Mai 2016
Dacă nu s-a dezbătut moștenirea se pot răzgândi.
Noul mostenitor are drept la mostenire.
nu inteleg....intrebarea mea era daca sotia fratelui decedat are vreun drept de moment ce fratele a cedat mamei....si daca cei 3 copii ai ei din cele trei casatorii anterioare au drept aici?ultimul copil al fratelui da e normal sa aiba drept dupa moartea mamei.....va multumesc
Cine este mostenitor acum are dreptul la ce avea dreptul fratele defunct.

Dacă nu va înțelegeți sa își angajeze mama avocat bun și poate rezolva problema.
Dreptul poate sa fie destul de complicat și e normal sa nu înțelegeți dreptul.
dar in urma cu 8 ani noi cei trei frati am cedat mamei noaste(sotia supravietuitoare) dreptul nostru de mostenire

Cum ati cedat mai exact ? ce acte ati facut ?
mostenitoare este doar sotia si copiulul(ultimul al lui) sau si mama? de moment ce fratele decedat a renuntat la mostenire cu 8 ani in urma?

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire dumitrugj dumitrugj buna ziua! Cum se poate obtine certificatul de mostenitor la un notar dand declaratie pe proprie raspundere ca nu mai exista alti mostenitorii sau cum ? nu se ... (vezi toată discuția)
Succesiune dumitrugj dumitrugj buna ziua! am o problema daca ma poate lamuri cineva...va multumesc anticipat! Suntem trei frati,tata a decedat acum 22 de ani iar in urma cu 7 ani noi toti ... (vezi toată discuția)
Drept civil. mostenire! completare succesiune nicujexul nicujexul Buna ziua! Intrebare: Dupa decesul tatalui, la dezbaterea succesiunii, toti cei 4 copii au renuntat in favoarea mamei pt locuinta ce forma masa succesorala ... (vezi toată discuția)