avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... procedura concediere colectiva bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

procedura concediere colectiva bugetari

Care este procedura de concediere colectiva a salariatilor contractuali din institutiile publice?
Va rog indicati si actul normativ care reglementeaza aceasta procedura, avand in vedere dispozitiile art. 74 alin. (5) din codul muncii conform carora procedura de concediere colectiva prevazuta de codul muncii nu se aplica institutiilor si autoritatilor publice.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:45, 12 Mai 2016
Despre ce institutie publica este vorba ?
Este vorba despre un centru de plasament aflat in structura unui dgaspc.
Vedeti daca va este aplicabil : CCM la Nivel de Grup de Unități Asistență Socială pe anii 2014-2015 nr.1376/22.10.2014
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.
Avem si noi incheiat ccm, in vigoare pentru anul 2016, insa ma gandeam ca as putea sa completez cu alte prevederi legale.
Formularea art.74 alin. (5) codul muncii m-a dus cu gandul spre existent unui cadru legal care sa reglementeze in amanunt procedura doar pentru cazurile de concediere colectiva a angajatilor unei institutii bugetare in cazul unei reorganizari a institutiei.

Intr-adevar, asa este ... dar pana in prezent nu am cunostinta de existenta unui astfel de act normativ.

Alte discuții în legătură

Dreptul muncii camy20 camy20 Care este legea in cazul concedierii colective? (vezi toată discuția)
Prevederi legale pentru institutiile publice litigii_munca litigii_munca Buna ziua, Am citit ca dispoziitile art 68-73 din Codul Muncii nu se aplica salariatilor din institutiile publice si ca in cazul institutiilor publice, ... (vezi toată discuția)
Despre concediere colectiva man2014 man2014 Buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca la concedierea colectiva din care am facut si eu parte, pot invoca OUG 98/1999, completata de 49/2002 care se refera la ... (vezi toată discuția)