Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Situatii financiare anuale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Situatii financiare anuale

Un contribuabil mijlociu care are o cifra de afaceri de 2500000 si 2 salariati la sfarsitul anului 2015 se incadreaza la microentitati sau la entitati mici?
Chiar pe avocatnet.ro e un articol in acest sens:

www.avocatnet.ro/content/art...

Microentitățile

Microentităţile sunt entităţile care, la data bilanţului, nu depăşesc limitele a cel puţin două dintre următoarele trei criterii:

totalul activelor: 1.500.000 lei (echivalentul a 338.310 euro);
cifra de afaceri netă: 3.000.000 lei (echivalentul a 676.620 euro);
numărul mediu de salariați în cursul exercițiului financiar: 10.

Deci, firma descrisa mai sus este microentitate.