Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare pentru somaj

Buna seara, ma adresez si eu cu o intrebare la dumneavoastra: saptamana viitoare o sa imi depun actele pt somaj, eu vin din campul muncii, dar sunt si la master an terminal, drept urmare diploma mea de licenta si cea de bacalaureat sunt acolo, iar in actele necesare pt somaj scrie ca imi trebuie actele de studii si calificare in copie si ORIGINAL! Copii am facute, dar actele in original nu, ele fiind la facultate, cum sa procedez in aceste caz? Trebuie sa ma duc la facultate si sa iau originalele, sau ceva adeverinta din care sa rezulte ca diplomele sunt la ei? Multumesc foarte frumos!
Ati vorbit cu cei de la AJOFM, despre aceasta situatie?
Nu, dar o sa ajung maine pe acolo sa intreb, ma gandeam ca poate s-a aflat cineva in situatia asta sa nu mai fie nevoie sa ajung pe acolo! :) Multumesc
Practica poate fi diferita de la un AJOFM la altul .... de exemplu, in Bucuresti la Sect.5 o cunostinta apropiata a avut numai copii de pe actele de studiu si nu i s-a mai solicitat si originalele.