avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata intretinere asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata intretinere asociatie

Daca intretinerea nu este afisata detaliat conform

ART. 48^1 legea 230/2007
"Asociaţia de proprietari, prin grija preşedintelui asociaţiei, va afişa lunar,
la vedere, lângă lista de plată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari,
modalitatea de calcul în urma căreia au rezultat sumele lunare de plată ale proprietarilor.
Modalitatea de calcul va conţine şi va arăta explicit toate costurile şi sumele care formează
totalul de plată al proprietarilor, respectiv modul de calcul şi de repartizare a acestor cheltuieli către proprietari"

cu alte cuvinte consider ca pierderile nu sunt calculate conform legii sau nu sunt informatii suficiente afisate sau consider ca s-a calculat ceva gresit (sau pur si simplu cer informatii privind modul de calcul) si fac contestatie in termenul legal de 10 zile solicitand copii dupa documentele justificative inclusiv facturi,
iar administratorul nu-mi raspunde sau nu-mi trimite copiile solicitate sunt indreptatit sa nu platesc intretinerea ? sau am obligatia sa o platesc indiferent urmand sa ma adresez instantei ?

Consider ca nu este normal sa platesc intretinerea daca solicit copii dupa documentele justificative si nu le primesc.


multumesc

Ultima modificare: Joi, 12 Mai 2016
ContSters356583, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:48, 12 Mai 2016
refuzul de plata nu este solutia.
Pe de o parte trebuie sa platiti, pe de alta parte puteti contesta.


1-Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu detine obligatia sa va trimita copii ale documentelor asociatiei de proprietari
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Sesizati oficial presedintele de asociatie in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 si solicitati punerea la dispozitie a documentelor
Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige reprezentantii asociatiilor de locatari/proprietari sa puna la dispozitie proprietarilor copii dupa documentele asociatiei de proprietari
3-Sunt 2 aspecte distincte ,obligatia proprietarului de achita in termenul stabilit obligatiile lunare de intretinere si necomunicarea de copii dupa documentele asociatiei
Este de preferat sa respectati dispozitiile in vigoare,inclusiv cele privitoare la obligatia proprietarilor de achitare in termenul stabilit cote lunare de intretinere ,pentru a indeparta situatiile neplacute de aplicare penalitati sau,demarare actiune in instanta de catre asociatia de proprietari pentru recuperare debit in evidenta


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata intretinere lawyer2016 lawyer2016 Va solicit pararea intr-o speta legata de asociatiile de proproietari Daca intretinerea nu este afisata detaliat conform ART. 48^1 legea 230/2007 ... (vezi toată discuția)
Cheltuiala de la întreținere powerspyA powerspyA Bună seara! Îmi puteți spune cum pot verifica dacă suma pe care o plătesc la întreținere este una motivată, cu alte cuvinte, dacă administratorul nu ... (vezi toată discuția)
Restante și penalizări GoriG GoriG Ce pot face in cazul in care administratorul Asociației de proprietari mi-a încasat o penalizare mai mare decât suma restanță ? (vezi toată discuția)