avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura fiscala si bonul fiscal pot avea date diferite?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura fiscala si bonul fiscal pot avea date diferite?

Buna seara,

Daca un client (persoana fizica) a solicitat factura la data prestarii serviciului si plata s-a efectuat dupa 30 de zile, este in regula sa emit bon fiscal la data platii, chiar daca factura are alta data?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:52, 12 Mai 2016
Eu cred ca este corect sa-i eliberati chitanta iar nu bon fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat, nelamurire alina240 alina240 Buna ziua. Am o firma cu obiect de activitate prestari servicii, serviciile sunt prestate si catre persoane juridice si catre persoane fizice. Desigur detin ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal 600 lei pe firma ministru_ ministru_ Buna seara! Am fost in delegatie am fost cazat la un hotel si cei de la receptie mi-au facut o factura in valoare de 600 lei. Am platit cash iar receptionera ... (vezi toată discuția)
Chitanta persoana fizica ContSters189283 ContSters189283 Buna ziua, as dori sa stiu, daca o persoana juridica, ce detine casa de marcat electronica are voie sa emita chitanta pe persoana fizica atunci cand aceasta ... (vezi toată discuția)