avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie nou-nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie nou-nascut

Buna ziua,

Sotia are i.i. (intrepr. individ.) care desfasoara activitate neintrerupta de aprox. 5 ani si avem un copil nascut in 3 ianuarie 2016. Sotia nu a avut activitate comerciala in 2016 iar cei de la plati ne-au respins dosarul pentru acest motiv, ca nu avem 12 luni anterioare nasterii copilului de profit desi vorbim de 3 zile (1.2 si 3 ianuarie). i.i-ul si-a intrerupt activitatea comerciala pe motiv de nastere copil in februarie 2016.

Va rog sa ne sfatuiti, cazul este in Sibiu.

Raspunsul a venit in 12 mai 2016 pe oug 111/2010 art.2.
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2016
ytsejam, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:55, 13 Mai 2016
Cine a depus actele pentru indemnizatie , dvs sau sotia?
Sotia, i.i este pe numele ei si detine functia de adminstrator.
1. - OUG 111/2010 nu spune sa aiba profit ci venituri impozabile in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Dar in cazul I.I. nu este nevoie sa aiba venituri in toate cele 12 luni.
- Mergeti cu prevederile legale de mai jos la cei care v-au respins dosarul.

2. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoanele care au desfăşurat activităţi supuse impozitului pe venit şi figurează în evidenţele administraţiei financiare cu venituri pe minus.

Solutie:
Faptul că persoana nu a realizat venituri pe perioada cât a desfăşurat activitate profesională nu este un impediment în acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Perioada de eligibilitate de douăsprezece luni anterior datei naşterii copilului este îndeplinită, chiar dacă în evidenţele administraţiei financiare acestei persoane i-a rezultat un venit pe minus. În această situaţie, cuantumul indemnizaţiei este de 600 lei lunar.
tudorvaleriu a scris:

1. - OUG 111/2010 nu spune sa aiba profit ci venituri impozabile in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Dar in cazul I.I. nu este nevoie sa aiba venituri in toate cele 12 luni.
- Mergeti cu prevederile legale de mai jos la cei care v-au respins dosarul.

2. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoanele care au desfăşurat activităţi supuse impozitului pe venit şi figurează în evidenţele administraţiei financiare cu venituri pe minus.

Solutie:
Faptul că persoana nu a realizat venituri pe perioada cât a desfăşurat activitate profesională nu este un impediment în acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Perioada de eligibilitate de douăsprezece luni anterior datei naşterii copilului este îndeplinită, chiar dacă în evidenţele administraţiei financiare acestei persoane i-a rezultat un venit pe minus. În această situaţie, cuantumul indemnizaţiei este de 600 lei lunar.



Asa gandim si noi dar ei sustin ca ar trebui sa avem profit si pe 2016, oricat ar fi acela, adica cu alte cuvinte sa fii batut bon fiscal chiar si nejustificat (chiar ni s-a reprosat acest lucru, ca ar fi "vina noastra"). Noi la finante pe 2016 am declarat un profit de 0 lei si nu mai avem cum sa modificam asta pentru ca s-a facut intrerupere de activitate...
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2016
ytsejam, utilizator
1. Nicaieri in legislatia pentru CCC nu se pomeneste de profit ci numai de venit.

2. Daca nu va intelegeti cu cei de la AJPIS faceti o sesizare la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

Alte discuții în legătură

Oug 111/2010 antohiadriana antohiadriana Potrivit OUG mai sus amintita,eu fac parte din categoria persoanelor cu venit din activitati independente supuse impozitului,venit realizat in ultimile 12 luni ... (vezi toată discuția)
Ccc cu contract de agentie imecs imecs buna. Am o mare problema, am realizat venituri cu contract de agentie ca persoana fizica autorizata , pe baza de comision. Am ales 16%, dupa care societatea a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil si activitate pfa Cristina1205 Cristina1205 Buna ziua, am contract individual de munca si sunt in concediu crestere copil incepand cu data de 21 octombrie 2013, data de la care beneficiez si de ... (vezi toată discuția)