avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - contract munca suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - contract munca suspendat

Buna ziua,

In cazul in care am contractul de munca suspendat (asa-zisul "somaj tehnic") pe o perioada de 3 luni, e vreo problema in a-mi demisia?

Conform codului muncii, art.73:
"(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător."
Ce inseamna acest lucru?

Din ce am auzit eu, ar trebui ca angajatorul sa emita o decizie de incetare a suspendarii contractului de munca si apoi intru in preaviz. Poate lua mult timp aceasta procedura? Daca firma este rau intentionata si nu doreste sa emita aceasta decizie, eu ce pot face?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:13, 12 August 2009
Nu este nicio problema ... in acest caz, c.i.m. va inceta prin demisie la expirarea termenului de preaviz.

Aveti posibilitatea de a depune cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor. In acest caz nu se acorda preaviz.
De asemenea, puteti sa va dati demisia , iar angajatorul sa renunte la acordarea termenului de preaviz.

in acest sens, angajatorul :
1. Va emite o decizie de incetare a suspendarii si de reluare a activitatii.
2. In aceeasi zi, poate emite decizia de incetare a c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. sau art.79 alin.7 C.mun. (demisie fara preaviz)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare dupa ccc suciugeorgeta suciugeorgeta In cazul unei salariate care trebuie sa revina din CCC pe 03.03.2013 dar doreste sa plece la alta firma ce documente trebuie sa intocmesc pentru ... (vezi toată discuția)
Art 55 b cu preaviz? cporanc cporanc Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit ... (vezi toată discuția)
Incetare cim dana state dana state La multi ani! Anul nou sa va indeplineasca toate dorintele! Am o mica problemuta: O angajata care a stat in concediu de crestere copil in varsta de pana ... (vezi toată discuția)