Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - contract munca suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - contract munca suspendat

Buna ziua,

In cazul in care am contractul de munca suspendat (asa-zisul "somaj tehnic") pe o perioada de 3 luni, e vreo problema in a-mi demisia?

Conform codului muncii, art.73:
"(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător."
Ce inseamna acest lucru?

Din ce am auzit eu, ar trebui ca angajatorul sa emita o decizie de incetare a suspendarii contractului de munca si apoi intru in preaviz. Poate lua mult timp aceasta procedura? Daca firma este rau intentionata si nu doreste sa emita aceasta decizie, eu ce pot face?

Multumesc frumos!
Nu este nicio problema ... in acest caz, c.i.m. va inceta prin demisie la expirarea termenului de preaviz.

Aveti posibilitatea de a depune cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor. In acest caz nu se acorda preaviz.
De asemenea, puteti sa va dati demisia , iar angajatorul sa renunte la acordarea termenului de preaviz.

in acest sens, angajatorul :
1. Va emite o decizie de incetare a suspendarii si de reluare a activitatii.
2. In aceeasi zi, poate emite decizia de incetare a c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. sau art.79 alin.7 C.mun. (demisie fara preaviz)