avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM

La multi ani!
Anul nou sa va indeplineasca toate dorintele!

Am o mica problemuta:
O angajata care a stat in concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani nu mai vrea sa vina la serviciu dupa expirarea celor 2 ani. Si-a scris demisia, cum sa-i fac decizia? Cu 55/b?

Si...ce stiti despre majorarea salariului minim la nivel national? Ca se aud zvonuri ca s-ar fi marit...
Cel mai recent răspuns: dana state , utilizator 11:39, 6 Ianuarie 2010
Salariata ar fi trebuit sa faca mai intai cerere de incetarea suspendarii.
Deci, dvs ii veti intocmi 2 decizii:
- 1 de incetarea suspendarii dupa CIC
- una de incetarea raporturilor de munca cu art. 79(7) din Codul muncii.
Ambele decizii vor avea aceeasi data.
Cu alte cuvinte, azi 7.01.2010 inceteaza suspendarea si tot azi inceteaza si raporturile de munca.

Despre salariul minim am inteles doar ca acei 705 lei se refera doar la salariatii bugetari, ptr ca la aceasta suma se aplica coeficientii.
Angajata ar trebuie sa faca 2 cereri : una de incetare a suspendarii CIM-ului pentru concediu crestere copil iar cealalta de demisie . In baza acestora dumneavoastra faceti 2 decizii respectiv de incetare a suspendarii si cealalta de incetare a activitatii, ambele cu aceeasi zi. Daca angajatorul renunta la efectuarea preavizului atunci decizia de incetare va fi cu 55/b.
anda.i a scris:

Angajata ar trebuie sa faca 2 cereri : una de incetare a suspendarii CIM-ului pentru concediu crestere copil iar cealalta de demisie . In baza acestora dumneavoastra faceti 2 decizii respectiv de incetare a suspendarii si cealalta de incetare a activitatii, ambele cu aceeasi zi. Daca angajatorul renunta la efectuarea preavizului atunci decizia de incetare va fi cu 55/b.


Daca angajatorul renunta la preaviz, incetarea se face cu art.79 alin.7 C.mun. ... in cazul incetarii c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu se acorda preaviz.
clio06, anda.i, freeelis va multumesc din suflet.
Sa aveti un nou an fericit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din cic si demisie alina69 alina69 Ce documente trebuiesc intocmite, in cazul unei salariate careia i se termina concediul de crestere copil pe data de 28 august iar dumneaei nu doreste sa se ... (vezi toată discuția)
Demisie napoleonul napoleonul Buna! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: doresc sa demisionez la zi cu acordul partilor, art.55 lit.b Codul Muncii; dar din cate demisii au fost ... (vezi toată discuția)
Demisie - contract munca suspendat gygy83 gygy83 Buna ziua, In cazul in care am contractul de munca suspendat (asa-zisul \"somaj tehnic\") pe o perioada de 3 luni, e vreo problema in a-mi ... (vezi toată discuția)