avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi dupa casatorie

Tatal meu este recasatorit (15 ani) si ma intereseaza ce drepturi are sotia actuala in cazul decesului tatalui. Sunt 2 imobile luate inainte de casatorie , intr-unul urmeaza sa dau jos o casa batraneasca si sa construiesc alta.
Acum nu stiu daca pot risca sa fac aceasta investitie tinand cont ca nu am nimic pe numele meu si sotia tatalui il poate mosteni cu o anumita cota.

Dupa decesul mamei a fost intocmit un certificat de mostenitor de calitate pe numele meu cu o cota de 3/4 din apartament dar tatal meu a schimbat actele si am inteles ca acest certificat nu are nici o putere . Certificatul de mostenitor a fost facut inainte de revolutie , dupa anii 90 apartamentele s-au cumparat si atunci a schimbat actele.

Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 11:06, 17 Mai 2016
Sotia tatalui va mosteni 1/4 din toata averea lui. Ar trebui sa va dea acum casa pe care vreti sa o reconstruiti, ca sa nu mai intre in masa succesorala.
Certificatul de mostenitor de calitate facut de Notariatul de Stat in anul 1990 mai are valabilitate daca apartamentul a fost cumparat dupa anii 90' ? In actele actuale ale apartamentului este proprietar tatal meu.

"In calitatee de sot cu o cota de 1/4 parti : din succesiune conf.art.1, lit"a", Legea 319/1944."

"In calitate de fiu cu o cota de 3/4 parti ; din succesiune ,conf.art.669 cod civil.
MENTIUNE : Minorul a fost reprezentat de curatorul xxxx , din xxxx. In baza decizieivnr.410 din xxxx , omisa de Primaria Mun.Iasi."


Curatorul meu ce a fost trecut in certificatul de mostenitor este acum sotia tatalui meu.
ce bunuri au intrat la succesiune?
pare ca apartamentul a fost cumparat de tatal dvs dupa decesul mamei dvs.
apartamentul a fost fost inainte de revolutie dat de regimul comunist si dupa 90' a trebuit sa il cumpere. Certificatul de mostenitor de calitate a fost facut dupa decesul mamei , deci inainte sa il cumpere tata.
Certificatul de calitate atesta ca dvs sunt sunteți moștenitorul mamei, însă acel ap nu era în proprietatea mamei în comun cu tatal. Ap era în chirie de la stat, tatal a devenit proprietar după decesul mamei.

Alte discuții în legătură

Dreptul la mostenire al sotului supravietuitor ghotycul ghotycul Buna ziua. Ma numesc Dan si am o nelamurire in ce priveste mostenirea. Dupa moartea mamei mele tata a ramas proprietarul unui apartament in care sunt si eu ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea parintelui recasatorit alicecarmen alicecarmen buna ziua, va rog sa imi dati un sfat in ceea ce priveste succesiunea dupa tatal meu. Sunt unica sa fiica.Mama mea a murit cand aveam varsta de 11ani iar tatal ... (vezi toată discuția)
Succesiune loredana69 loredana69 sunt in proces de stabilire a succesiunii cu sotia tatalui .cum pot sa fac ca aceasta sa recunoasca in instanta ca are o garsoniera cumparata de cei doi in ... (vezi toată discuția)