Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

sunt in proces de stabilire a succesiunii cu sotia tatalui .cum pot sa fac ca aceasta sa recunoasca in instanta ca are o garsoniera cumparata de cei doi in timpul concubinajului?pot cere instantei ca aceasta sa aduca actele acestei garsoniere in fata instantei?nu am gasit martori care stiu de aceasta garsoniera care este cumparata pe numele ei.ce pot face?
Inteleg ca au cumparat-o inainte de a se casatori. Daca numai dansa figureaza pe act ca si cumparatoare, aceasta garsoniera e bunul femeii si nu intra in masa succesorala.
Daca exista acte ca tata a contribuit la achizitionarea ei, puteti avea un drept la despagubire.
Aveti banuiala ca si tata e trecut in actele garsonierei ?
nu este trecut.dupa moartea mamei aceasta femeie s a mutat la noi iar tata i a cumparat aceasta garsoniera pe numele ei pentru a avea unde locui dupa decesul tatalui.succesiunea se dezbate la un apartament cumparat de parintii mei in rate dar care la momentul decesului mamei mai erau rate de platit,acesta achitandu cat tatal si actuala sotie erau concubini dupa care s au casatorit.apartamentul este doar al tatalui meu?este bunul lui propriu?pe actele apartamentului sunt trecuti parintii mei.offf, multe neclaritati.
Da, garsoniera e a ei, iar apartamentul e bunul la care doamna nu a avut vreo contributie. Acum, ca tata e decedat, va mosteni si ea pt ca ii era sotie la data decesului, 1/4 din cat avea tata din ap.
gi-jane2, moderator
1/4 din toata masa succesorala?si din partea mamei mele?succesiunea dupa mama nu e dezbatuta
Nu din tot, doar din ce i s-ar fi cuvenit tatalui. Se va stabili care e cota, cat % din ap intra in masa succesorala, se va tine cont ca tata a contribuit mai mult la plata ratelor, ca a mostenit o cota si in urma decesului mamei dvs. Aveti nevoie de avocat