avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Repartizare dividente in functie de cotele detinute!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Repartizare dividente in functie de cotele detinute!

Buna seara.
Eu impreuna cu sotia avem un SRL cu cota de 50%-50% parti sociale fiecare.
Nu am repartizat profitul pt. 2013, 2014 si 2015. Vreau sa facem asta acum.
Intrebare: Putem repartiza profitul in alte cote decat 50%-50%? Si daca da, cum?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:35, 21 Mai 2016
Nu. Se repartizeaza in cotele stabilite in actul constituitiv.
Si daca se face cedarea(renuntare) din partea sotiei a cotei de 50% in favoarea mea acum(in 2016) si repartizarea o fac ulterior, pot sa-mi repartizez 100% mie dividendele pt. anii incheiati 2013, 2014 si 2015?
Multumesc.
Da. Se repartizeaza la asociatul care mai e la data hotararii adunarii generale a asociatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende aylyn87 aylyn87 Buna ziua, Am nevoie urgent de un raspuns pentru urmatoarea problema: Cand s-a aprobat situatiile financiare aferente anului 2014 profitul realizat a ... (vezi toată discuția)
Distribuire dividende anterioare dupa diminuare parti sociale ingerasmic ingerasmic Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie mai delicata la care nu am gasit inca raspuns, fapt pt care apelez la colegii mai experimentati: am o societate care ... (vezi toată discuția)
Dividende costicul costicul Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat? (vezi toată discuția)