Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Repartizare dividente in functie de cotele detinute!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Repartizare dividente in functie de cotele detinute!

Buna seara.
Eu impreuna cu sotia avem un SRL cu cota de 50%-50% parti sociale fiecare.
Nu am repartizat profitul pt. 2013, 2014 si 2015. Vreau sa facem asta acum.
Intrebare: Putem repartiza profitul in alte cote decat 50%-50%? Si daca da, cum?
Multumesc anticipat!
Nu. Se repartizeaza in cotele stabilite in actul constituitiv.
Si daca se face cedarea(renuntare) din partea sotiei a cotei de 50% in favoarea mea acum(in 2016) si repartizarea o fac ulterior, pot sa-mi repartizez 100% mie dividendele pt. anii incheiati 2013, 2014 si 2015?
Multumesc.
Da. Se repartizeaza la asociatul care mai e la data hotararii adunarii generale a asociatilor.