Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda parcare 1500 lei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda parcare 1500 lei

Zilele trecute am luat o amenda in vazoare de 1500 lei. Am parcat in sectorul 2, Bucuresti unde era chiar si un semn albastru care indica ca este PARCARE si surpriza...era loc platit dar nu avea nici un fel de inscriptie vizibila pe asfalt, doar o placuta mica pitita intr-un boschet lateral care nu se vede cum trebuie,mai ales noaptea!

Dupa ce am facut si eu poze cu locul respectiv voi face contestatie si INTREBAREA ESTE URMATOAREA: a castigat cineva un proces asemanator in Bucuresti sau imi pierd vremea degeaba?
Daca fugi maine cu banii si plătești ai pierdut 750 in 48 lei - dacă faci plângere la PV mai cheltuiești 20 taxa de timbru. In cazul in care pierzi platesti in 48 ore tot 750 lei. nu ai ce pierde.
Procesul durează 1-2 luni. Macar pregătești banii si plătești peste o luna/doua 750 lei.
Daca nu ești din Buc poți sa trimiți plângerea si prin posta la Judecătoria Sector 2.
@terentetalharu care este temeiul legal pe care va bazati cand spuneti ca dupa pronuntarea instantei se achita tot 1/2 din cuantumul amenzii?

Va spun ca se achita la valoarea totala.
Posibilitatea era urmatoarea, cu toate ca acum este tardiv: se achita 1/2 si se contesta in instanta; in eventualitatea in care se admite contestatia, se recupereaza suma platita.
Aveți dreptate, am greșit când am spus ca se achita 1/2.

#-o
terentetalharu, utilizator
Am contestat amenda. Si da, daca pierd voi plati 750 lei in 48 de ore de la verdictul pe care mi-l da instanta. Din ce am inteles am sanse mari sa castig. O sa revin cu delatii.