Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita (poprire ct) amenda rovinieta CNADNR
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita (poprire ct) amenda rovinieta CNADNR

Buna ziua
am si eu o intrebare la care as dori un raspuns de la cineva care este in tema:
ma gasesc in situatia urmatoare si nu stiu cum sa actionez...
Am primit azi 17.05.2016 o instiintare de executare silita in favoarea CNADNR ptr neplata unei amenzi pt lipsa rovignieta pe DN1 si tot azi am fost anunntat ca banca unde am contul deschis ca a debitat deja contul in baza deciziei luate de executorul judecatoresc.
Documentele ce mi au sosit azi prin posta sunt:

1. Proces verbal de constatare a contraventiei din data de 10.04.2012 prin care mi se aduce la cunostinta contraventia din data de 16.11.2011 si instiintarea de plata .Acest proces verbal este generat si semnat electronic si are ca proba o fotografie.

2.Incheiere (fara citarea partilor)din data de 7.05.2015 prin care se incuvinteaza executarea silita in favoarea CNADNR(se investeste cu formula executorie procesul verbal de constatare a contraventei)

3.Incheiere din data de 26.04.2016 prin care sunt stabilite cheltuielile de executare silita , respectiv 384,21( inclus TVA)
-20 lei taxa de timbru
-199,26 lei cheltuieli de executare
-150 lei consultatii privind constituirea actelr constitutionale
-14,95 onorariu executor judecatoresc

4.Instiintare din data de 26.04.2016 privind masura popririi sumei mai sus mentionata.

Ce am de facut in acest sens?Nu am primit nimic acasa in care sa fi fost instiintat de aceasta contraventie .
Pot face contestatie la executare?Nu este trecut niciun termen pe acea hotarare in care eu as putea sa contest aceasta executare.
Multumesc
Trebuie sa depuneti contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta. Procesul verbal nu prezinta semnatura olografa si in principiu aveti castig de cauza. In eventualitatea in care nu va descurcati sa motivati contestatie apelati la un specialist.