Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil 2016

Buna ziua
Copilul unei salariate aflate in concediu crestere copil pentru un an, implineste varsta de un an in data de 17 iulie 2016. In mod normal, daca nu se schimba aceasta lege a indemnizatiei pentru CCC, undeva la 15 iunie 2016 angajata revenea la munca si ar fi beneficiat de acel stimulent de insertie de 500 lei. Avand in vedere ca Lg66/2016 intra in vigoare la 1 iulie 2016, mai e cazul ca angajata respectiva sa revina cu o luna inante de implinirea varstei de 1 an a copilului sau poate ramane in CCC pana implineste copilul un an dupa care prelungim suspendare pana la 2 ani?
Chiar daca in perioada de 17 iunie -17 iulie nu primeste indemnizatie pentru concediu crestere copil (pt ca ar fi trebuit sa stea tatal in CCC) ea in continuare se afla in concediu crestere copil pana copilul implineste un an, deci se afla in situatia art III, alin(1), lit a) din LG 66/2016, asa-i?
Conditiile raman aceleasi , intrucat Legea 66/2016 nu a abrogat prevederile referitoare la dreptul celuilalt parinte de a solicita cel putin o luna de zile indemnizatia pentru CCC.
Procedura corecta ar fi sa revina la munca cu cel putin o luna inainte de a implini copilul 1 an (inainte de 16 iunie), dupa care, la intrarea in vigoare a noii legi (01 iulie) sa solicite din nou intrarea in CCC pana la 2 ani? Sa inteleg ca daca ea va ramane totusi in CCC inclusiv pt perioada 17 iunie-17 iulie pt care nu beneficiaza de indemnizatie CCC, risca sa se afle intr-o situatie neacoperita de noua lege?
Intr-adevar, aceasta este procedura corecta : sa revina la munca cu cel putin o luna inainte de a implini copilul 1 an (inainte de 16 iunie), dupa care, la intrarea in vigoare a noii legi (01 iulie) sa solicite din nou intrarea in CCC pana la 2 ani.

Pentru perioada 17.06 - 17.07 , persoana îndreptăţită care se află în concediu pentru creşterea copilului poate opta pentru concediu fără plată sau, după caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.