avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil 2016

Buna ziua
Copilul unei salariate aflate in concediu crestere copil pentru un an, implineste varsta de un an in data de 17 iulie 2016. In mod normal, daca nu se schimba aceasta lege a indemnizatiei pentru CCC, undeva la 15 iunie 2016 angajata revenea la munca si ar fi beneficiat de acel stimulent de insertie de 500 lei. Avand in vedere ca Lg66/2016 intra in vigoare la 1 iulie 2016, mai e cazul ca angajata respectiva sa revina cu o luna inante de implinirea varstei de 1 an a copilului sau poate ramane in CCC pana implineste copilul un an dupa care prelungim suspendare pana la 2 ani?
Chiar daca in perioada de 17 iunie -17 iulie nu primeste indemnizatie pentru concediu crestere copil (pt ca ar fi trebuit sa stea tatal in CCC) ea in continuare se afla in concediu crestere copil pana copilul implineste un an, deci se afla in situatia art III, alin(1), lit a) din LG 66/2016, asa-i?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:12, 18 Mai 2016
Conditiile raman aceleasi , intrucat Legea 66/2016 nu a abrogat prevederile referitoare la dreptul celuilalt parinte de a solicita cel putin o luna de zile indemnizatia pentru CCC.
Procedura corecta ar fi sa revina la munca cu cel putin o luna inainte de a implini copilul 1 an (inainte de 16 iunie), dupa care, la intrarea in vigoare a noii legi (01 iulie) sa solicite din nou intrarea in CCC pana la 2 ani? Sa inteleg ca daca ea va ramane totusi in CCC inclusiv pt perioada 17 iunie-17 iulie pt care nu beneficiaza de indemnizatie CCC, risca sa se afle intr-o situatie neacoperita de noua lege?
Intr-adevar, aceasta este procedura corecta : sa revina la munca cu cel putin o luna inainte de a implini copilul 1 an (inainte de 16 iunie), dupa care, la intrarea in vigoare a noii legi (01 iulie) sa solicite din nou intrarea in CCC pana la 2 ani.

Pentru perioada 17.06 - 17.07 , persoana îndreptăţită care se află în concediu pentru creşterea copilului poate opta pentru concediu fără plată sau, după caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta ccc pana la 2 ani cf noii legi stefania2778 stefania2778 Buna ziua! Am un copilas nascut pe 07.08.2015 si va rog sa ma lamuriti privind noile modificari aduse de legea 66/2016, am optat deja pentru varianta de ccc ... (vezi toată discuția)
Privind legea 66/2016 croxana croxana buna ziua, Sotia a nascut pe 10 iulie 2015 si se afla in CCC. S-a optat pentru 1 an CCC, cu revenire la serviciu dupa 11 luni (asa inteleg ca este legea ... (vezi toată discuția)
Dosar concediu crestere copil anna_ema2015 anna_ema2015 Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti legat de urmatoarea situatie: - 24 mai luna aceasta este ultima zi de concediu postnatal. Din cate stiu eu in 60 zile ... (vezi toată discuția)