Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa frati decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa frati decedati

Buna ziua
Ma confrunt cu urmatoarea situatie ,am un titlu de proprietate pentru un teren la care titulari sunt trei frati decedati care nu au avut mostenitori. Pe toti i-am avut eu in ingrijire dar numai unul mi-a facut acte pe casa si terenul casei lui celelate surori nu, dar pot dovedi cu martori ca eu le-am intretinut si inmormantat .

Cum pot face succesiunea pt pamantul care este pe numele lor ?

Noi am fost 6 frati si mai traiesc 2 dar nu s-a implicat niciunul in intretinerea celor trei care figureaza pe titlul de proprietate la care ma refer.
Va multumesc anticipat .

Cine nu accepta mostenirea in termenul legal de 6 luni dupa vechiul cod sau 1 an dupa noul cod, este considerat strain de mostenire.Cand a avut loc decesul?
Mostenirea unei persoane se deschide in momentul decesului acesteia,mostenirea se deschide la ultimul domiciliu al defunctului.Daca nu v-ati exprimat dreptul de optiune succesorala in termen de un an de la data decesului celui pe care vreti sa-l mosteniti sunteti considerat strain de mostenire,dar sunt si acte considerate acceptare tacita a mostenirii.Mergeti la un notar ptr.dezbaterea mostenirii.
Multumesc pentru raspunsuri .
Dar ce pot sa fac acum caci fiind trei persoane titulari ai titlului de proprietate ,2 au murit de peste 2 ani iar ultimul de 1 an si 2 luni? Mai pot merge la notar sa fac acceparea mostenirii?
Mentionez ca nu a mers nimeni ,eu avand toate actele defunctilor.
dorontina, utilizator