Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere Mostenire, numire tutore si curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere Mostenire, numire tutore si curator

Buna ziua!
Dupa decesul tatalui nostru (iunie 2015) am luat hotararea
ca noi ce sapte frati impreuna cu mama sa inaintam
actele pentru dezbaterea succesiunii. Din pacate
la notar am intampinat greutati datorita unui frate
care este in imposibilitate de a discerne avand
Grad de Handicap Sever (grad 5- mintal) drept pentru care
ni s-a sugerat sa ducem o actiune in instanta
pentru punerea sa sub interdictie si stabilirea unui curator
sa-l reprinte la notar pentru semnatura.
Impreuna am luat hotararea sa-i atribuim mamei noastre
aceasta calitate de curator pentru al reprezenta la notar pt semnatura
avand in vedere ca fratele nostru locuieste la domiciliul mamei
si chiar daca este in etate , este dependent de mama noastra,
el nu se poate ingriji singur.
In acest sens am demarat actiunea in instanta, atasand la cerere
certificatul de handicap sever si toate actele ce decurg
instanta sugerandu-ne pe langa acestea,
sa mai efectuam cateva examene medicale
pentru stabilirea incapacitatii fratelui nostru.
Am efectuat la recomandarea instantei o
Examinare Psihologica si o Examinare la Comisia
de Sanatate Mintala de pe langa Spitalul de Psihiatrie
Aceasta ultima comisie ne-a spus ca va inainta instantei dosarul
cu rezultatul expertizei psihiatrice si ca rezultatul o indreptateste
pe mama noastra sa-l reprezinte la notar pentru semnatura
deoarece fratele are un grad de hanicap mintal sever.
Dupa aproape 6 luni de asteptare, si dupa o sedinta de judecata
in care au fost prezenti atat mama cat si fratele nostru
sedinta in care judecatorul i-a pus cateva intrebari fratelui nostru
si vazand ca este incoerent si nu poate discerne, a comunicat
ca totul va ramane in pronuntare si ca va primi acasa Comunicarea
Hotararii Civile.
Hotararea civila i-a venit mamei prin posta la domiciliu
dar in ea este mentionat ca instanta i-a aprobat doar calitatea de Tutore
pentru ingrijirea sa la domiciliu si i-a respins calitatea de Curator pentru al
reprezenta la notar pentru dezbaterea mostenirii.
Mentionez ca la singura sedinta la care a fost citata, mamei nu i sa pus nicio intrebare, doar fratelui cateva intrebari
Nu ne putem da seama de ce i s-a respins mamei calitatea de curator
noi dorim doar sa intram in legalitate si nimic mai mult
Va multumesc
Pt ca între mama și frate sunt interese contrare in ce privește succesiunea. În cazul dvs trebuie numit un curator special.

Exercitarea tutelei
Art. 150

Cazurile de numire a curatorului special

(1) Ori de câte ori între tutore şi minor se ivesc interese contrare, care nu sunt dintre cele ce trebuie să ducă la înlocuirea tutorelui, instanţa de tutelă va numi un curator special.

(2) De asemenea, dacă din cauza bolii sau din alte motive tutorele este împiedicat să îndeplinească un anumit act în numele minorului pe care îl reprezintă sau ale cărui acte le încuviinţează, instanţa de tutelă va numi un curator special.

(3) Pentru motive temeinice, în cadrul procedurilor succesorale, notarul public, la cererea oricărei persoane interesate sau din oficiu, poate numi provizoriu un curator special, care va fi validat ori, după caz, înlocuit de către instanţa de tutelă.
gi-jane2, moderator
cel mai probabil din cauza ca si mama dvs este parte interesata in cadrul succesiunii
Practic ar trebui sa urmareasca si interesele proprii si pe cele ale fratele dvs si (cred) cele doua interese sunt in conflict