Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completarea carnetelor de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completarea carnetelor de muncã

Bună ziua, tuturor,

Aş vrea să aduc în discuţie următoarea situaţie:

Salariatul nou angajat aduce o adeverinţă de vechime pentru o perioadă anterioară, care este chiar completarea între ultima perioadă înscrisă în carnet şi data la care s-a angajat la firma noastră.
Cum se completează adeverinţa de vechime în carnet, înainte sau după înscrierea angajării la firma noastră?

Cu stimă,
Buna ziua,
Mai intai operati angajarea in cadrul firmei dvs si apoi trascrieti adeverinta de vechime adusa de la locul de munca anterior.
1. Daca nu ati inregistrat CIM la firma dvs. faceti intai inregistrarea adeverintei de vechime.
2. Daca ati facut inregistrarea CIM la firma dvs., urmatoarea inregistrare va fi adeverinta de vechime si apoi alte inregistrari de la dvs.
Laura Vasilescu a scris:

Bună ziua, tuturor,

Aş vrea să aduc în discuţie următoarea situaţie:

Salariatul nou angajat aduce o adeverinţă de vechime pentru o perioadă anterioară, care este chiar completarea între ultima perioadă înscrisă în carnet şi data la care s-a angajat la firma noastră.
Cum se completează adeverinţa de vechime în carnet, înainte sau după înscrierea angajării la firma noastră?

Cu stimă,

Dupa ce il angajati, deoarece dvs. faceti inregistrarea si semnati.
Vă mulţumesc pentru răspunsuri.

Domnii care au eliberat adeverinţa (ITM Botoşani) n-au pus nici un nr şi nicio dată a emiterii. Dacă acesta este documentul în baza căruia completez, pot să scriu Adeverinţă FN/FD de exemplu sau este eronat?
Laura Vasilescu, utilizator
Parerea mea este sa treceti "Adev./ c.i.m. nr./data" ca banuiesc ca in adeverinta este trecut un nr. de contract.