avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completarea carnetelor de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completarea carnetelor de muncã

Bună ziua, tuturor,

Aş vrea să aduc în discuţie următoarea situaţie:

Salariatul nou angajat aduce o adeverinţă de vechime pentru o perioadă anterioară, care este chiar completarea între ultima perioadă înscrisă în carnet şi data la care s-a angajat la firma noastră.
Cum se completează adeverinţa de vechime în carnet, înainte sau după înscrierea angajării la firma noastră?

Cu stimă,
Cel mai recent răspuns: Laura Vasilescu , utilizator 12:23, 13 August 2009
Buna ziua,
Mai intai operati angajarea in cadrul firmei dvs si apoi trascrieti adeverinta de vechime adusa de la locul de munca anterior.
1. Daca nu ati inregistrat CIM la firma dvs. faceti intai inregistrarea adeverintei de vechime.
2. Daca ati facut inregistrarea CIM la firma dvs., urmatoarea inregistrare va fi adeverinta de vechime si apoi alte inregistrari de la dvs.
Laura Vasilescu a scris:

Bună ziua, tuturor,

Aş vrea să aduc în discuţie următoarea situaţie:

Salariatul nou angajat aduce o adeverinţă de vechime pentru o perioadă anterioară, care este chiar completarea între ultima perioadă înscrisă în carnet şi data la care s-a angajat la firma noastră.
Cum se completează adeverinţa de vechime în carnet, înainte sau după înscrierea angajării la firma noastră?

Cu stimă,


Dupa ce il angajati, deoarece dvs. faceti inregistrarea si semnati.
Vă mulţumesc pentru răspunsuri.

Domnii care au eliberat adeverinţa (ITM Botoşani) n-au pus nici un nr şi nicio dată a emiterii. Dacă acesta este documentul în baza căruia completez, pot să scriu Adeverinţă FN/FD de exemplu sau este eronat?
Ultima modificare: Joi, 13 August 2009
Laura Vasilescu, utilizator
Parerea mea este sa treceti "Adev./ c.i.m. nr./data" ca banuiesc ca in adeverinta este trecut un nr. de contract.

Alte discuții în legătură

Daca am lucrat si part time si full time pot depune adeverinta impreuna cu cartea de munca la somaj la disponibilizare viu viu Am lucrat 2001-2006 full time iar intre 2002-2004 si part time. Firma la care am lucrat part time mi-a inmanat o adeverinta specifica pe care am uitat-o intre ... (vezi toată discuția)
Adresa catre angajator pentru solicitarea eliberarii adeverintei de somaj BRANDY_B BRANDY_B Buna ziua,as dori sa ma sfatuiti cum se intocmeste o adresa in care ii solicit angajatorului sa-mi alibereze adeverinta de somaj.Este un job de acum un an ... (vezi toată discuția)
Completare adeverinta vechime? helenita helenita Buna seara, ati completat cumva adev de vechime pt 75% ?am vazut ca are numai 3 rubrici la mutatii intervenite , cum fac daca angajatului i-am marit de 10 ... (vezi toată discuția)