Forum Discuţii juridice Executare silită darea in plata
Discuție deschisă în Executare silită

darea in plata

Care este procedura darii in plata in cazul in care am fost executati deja dar am ramas cu sold de restituit la banca si avem proprire pe salar?
Si eu sunt executata silit , am trimis o notificare bancii cat si recuperatorilor ( care sunt practic tot ai banciii ) , vom vedea daca raspund...daca nu atunci mergem in instanta
Am trimis notificarea prin executor pt ca dansul stie cel mai bine situatia ...acolo e si dosarul de executare
daca imobilul a fost deja vandut si vorbim doar de poprire din salariu - se face notificarea cu mentiunea ca imobilul a fost deja vandut si se trimite la sediul central al bancii (daca se doreste si mai exista si catre sucursala care a dat creditul - desi aceasta nu are personalitate juridica) si executorului care a instituit poprirea, in vederea suspendarii acesteia. Notificarea se va trimite fie printr-un notar, executor sau avocat iar costul nu ar trebui sa depaseasca 100-120 de lei ( in cazul in care redactarea acesteia este facuta de catre dvs) . Executorul va trebui sa ia act de notificare si sa trimita angajatorului suspendarea popririi care in mod normal intervine de la data la care executorul in cauza a luat act de notificare. Apoi fara a mai astepta termenul de minim 30 de zile, va adresati instantei de pe raza unde domiciliati si solicitati să pronunțe o hotărâre prin care să constate stingerea obligațiilor născute din contractual de credit. cererea depusa la judecatorie este scutita de taxa de timbru.