Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Buna ziua,
Ma numesc Adina , sunt nascuta in mai 1955 si am vechime in munca de 33 ani (durata de cotizare). Din cauza restrangerii activitatii am fost trimisa in somaj. Beneficiez de somaj pana in august 2010. As dori sa aflu daca ma mai pot pensiona anticipat partial la implinirea varstei de 55 ani si daca da, la ce data pot depune dosarul de pensionare.
De asemenea doresc sa aflu daca operatorii perforatori cartele pe masini de calcul si controlori date in informatica (tehnologia anilor 1970-1990) beneficiaza de sporuri de vechime similare grupelor de munca.
Intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare prevazut de lege, care in cazul dvs. este de 30 de ani, puteti beneficia de pensie anticipata partiala de la varsta de 55 de ani.
Dosarul de pensionare se depune in luna si anul in care impliniti aceasta varsta, de preferinta in zilele imediat urmatoare implinirii varstei.

Sporul de vechime pentru perioada 1970-1990 trebuie sa existe in carnetul de munca.
Activitatea realizata in grupe nu este privita de lege ca un spor, ci ca un stagiu care se adauga celui realizat de dvs. in vederea deschiderii drepturilor de pensie si pentru reducerea varstei standard de pensionare.

Stiu, in lege veti gasi exprimarea "spor" dar nu are legatura cu sporul de vechime. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
As vrea sa stiu, va rog, daca o persoana pensionata pentru limita de varsta mai poate continua activitatea in cadrul unei institutii bugetare si, daca da, cu un nou contract de munca? Pe perioada determinata sau nedeterminata?

Multumesc !
Potrivit legii pensiilor, pensionatii pentru limita de varsta au dreptul de a cumula pensia cu salariul.
Trebuie sa incheiati un nou contract individual de munca, pe perioada pe care angajatorul o considera potrivita.
Un pensionar poate desfasura activitate in cadrul unei institutii bugetare numai in baza unui contract de munca (deci, nu poate ocupa o functie publica) si, de regula, pe o perioada determinata (6 luni) care se poate prelungi.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic