Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vanzare apartament achizitionat prin \"Prima Casa\"
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vanzare apartament achizitionat prin "Prima Casa"

Buna ziua,

as dori sa stiu in ce conditii as putea vinde un apartament cumparat prin programul prima casa?

Ma gandeam ca daca cumparatorul are banii cash, inchid creditul si nu este nici o problema.
Sub 3 ani de proprietate, stiu ca impozitul la stat este mai mare.

Ce alte "penalitati" ar fi daca este permisa vanzarea unui apartament cumparat cu "prima casa", inainte de a avea 5 ani?.

multumesc
Aveti interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani! NU PUTETI VINDE IN ACESTI 5 ani! nu exista penalitati.
Multumesc pentru raspuns.

Cand am luat creditul, tot de la banca ni sa spus ca au existat cazuri in care sa facut vanzarea sub 5 ani.
Studiati cu atentie contractul
Daca a expirat termenul de 5 ani,puteti initial sa achitati integral c/v contract si ulterior ,dupa ce primiti confirmarea de la fondul de garantare,puteti instraina bunul imobil