avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vanzare apartament achizitionat prin \"Prima Casa\"
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vanzare apartament achizitionat prin "Prima Casa"

Buna ziua,

as dori sa stiu in ce conditii as putea vinde un apartament cumparat prin programul prima casa?

Ma gandeam ca daca cumparatorul are banii cash, inchid creditul si nu este nici o problema.
Sub 3 ani de proprietate, stiu ca impozitul la stat este mai mare.

Ce alte "penalitati" ar fi daca este permisa vanzarea unui apartament cumparat cu "prima casa", inainte de a avea 5 ani?.

multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:11, 19 Mai 2016
Aveti interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani! NU PUTETI VINDE IN ACESTI 5 ani! nu exista penalitati.
Multumesc pentru raspuns.

Cand am luat creditul, tot de la banca ni sa spus ca au existat cazuri in care sa facut vanzarea sub 5 ani.
Studiati cu atentie contractul
Daca a expirat termenul de 5 ani,puteti initial sa achitati integral c/v contract si ulterior ,dupa ce primiti confirmarea de la fondul de garantare,puteti instraina bunul imobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am un apartament achiziționat prin credit ipotecar ... stefanmcm10 stefanmcm10 Buna ziua. Am un apartament achiziționat prin credit ipotecar Prima Casa. Conform regulilor acestuietip de credit, apartamentul se poate înstrăina foar ... (vezi toată discuția)
Apartament cumparat cu credit prima casa, mutare ipoteca gepop gepop am cumparat un apartament cu credit pt prima casa. ulterior mi-am construit o vila, pretul acesteia depasind cu mult pretul apartamentului. in ce conditii pot ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament luat cu credit GabrielaMax GabrielaMax Buna ziua, Ma puteti informa, va rog, cu privire la procedura vanzarii unui apartament cumparat prin credit? Daca l-am achizitionat acum trei luni si ... (vezi toată discuția)