Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Loctiitor sef
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Loctiitor sef

In cazul in care seful de laborator,care este pensionat dar reangajat, pleaca de tot, sarcinile ii vor fi preluate automat de catre loctiitorul sef (numit loctiitor prin decizie), fara ca acesta sa poata avea pretentii salariale?
In decizie , nu se prevede nimic cu privire la drepturile salariale?
Decizia este pentru numirea in functia de loctiitor sef, cu o mica marire de salariu (mult sub cel al sefului). Intrebarea era daca, atunci cand va pleca seful (pensionar de altfel, dar reangajat cu contract 3 luni), va prelua automat loctiitorul totul, ramanand pe salariul de loctiitor? Asta in cazul in care nu se da alta decizie cu numirea expresa.
Daca vorbim despre sectorul bugetar, atunci :
- fie se va organiza concurs pentru ocuparea acelui post

- fie se va numi numir temporar o persoana angajata care îndeplineşte condiţiile specifice pentru ocuparea funcţiei de conducere şi care nu a fost sancţionată disciplinar, pe o perioadă de maximum 6 luni într-un an , cu posibilitatea de prelungire cu maximum 6 luni. În aceasta perioada, persoana beneficiază de drepturile salariale aferente funcţiei de conducere respective.