avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

va adresez o intrebare mai incurcata#-o

cumnatul meu s-a angajat anul trecut in martie la o fabrica...din ianuarie 2016 pana luna aceasta a avut concediu medical intrucat a avut previz-firma va intra ..de luna viitoare probabil va intra in somaj iar in august cumnata mea va naste....
acum vine intrebarea cumnatul meu poate intra in concediu de crestere a copilului din august si daca da cum se va calcula indemnizatia? se va lua in calcul si somajul?!


Sper ca m-am facut inteleasa :sorry:
Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:12, 20 Mai 2016
Daca data nasterii copilului este in august 2016, atunci perioada eligibila pentru indemnizatia CCC va fi septembrie 2015 - august 2016.

In calculul celor 12 luni vor intra si perioadele in care cumnatul dvs a beneficiat de indemnizatia de somaj, a beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de OUG 158/2005.

Avand in vedere ca Legea 66/2016 va intra in vigoare la 01.07.2016, indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată (1063 lei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie legea noua byanca1984ro byanca1984ro Buna ziua. Referitor la calculul indemnizatiei dupa legea noua am cateva nelamuriri: 1. Luna aceasta intru in concediu de maternitate bebe 2 in continuare ... (vezi toată discuția)
Cum se calculează indemnizația? Sasha1992 Sasha1992 Buna ziua, am si eu o întrebare eu sunt angajata la firma soțului, întrebarea mea este daca nu am nici un medical si lucrez pana in ziua in care nasc are ... (vezi toată discuția)
Legea 66/2016 rodica2012 rodica2012 Buna ziua, Am o intreprindere individuala, pana acum cu pierdere si am si calitate de salariat la un srl, neintrerupt din 2010. Urmeaza sa nasc in luna ... (vezi toată discuția)