Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

va adresez o intrebare mai incurcata#-o

cumnatul meu s-a angajat anul trecut in martie la o fabrica...din ianuarie 2016 pana luna aceasta a avut concediu medical intrucat a avut previz-firma va intra ..de luna viitoare probabil va intra in somaj iar in august cumnata mea va naste....
acum vine intrebarea cumnatul meu poate intra in concediu de crestere a copilului din august si daca da cum se va calcula indemnizatia? se va lua in calcul si somajul?!

Sper ca m-am facut inteleasa :sorry:
Multumesc!!
Daca data nasterii copilului este in august 2016, atunci perioada eligibila pentru indemnizatia CCC va fi septembrie 2015 - august 2016.

In calculul celor 12 luni vor intra si perioadele in care cumnatul dvs a beneficiat de indemnizatia de somaj, a beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de OUG 158/2005.

Avand in vedere ca Legea 66/2016 va intra in vigoare la 01.07.2016, indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată (1063 lei).