Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor grupe de munca I si II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor grupe de munca I si II

Buna ziua,
Ma numesc Adina si revin cu o intrebare .
Doresc sa aflu daca vreuna din profesiile(functiile) de: operator perforator cartele pe masini de calcul , controlor date si analist -ajutor in informatica este considerata stagiu si se incadreaza in grupele de munca I sau II. Exista ceva legat de aceste functii ? Intreb acest lucru deoarece prin anii 90 liderii de sindicat ne-au spus ca beneficiem si noi de grupa a II de munca, dar eu nu am gasit nimic referitor la acest subiect pana acum. Cu mii de multumiri.
1.Tabelele 1 si 2, anexe la Regulamentul pentru aplicarea Decretului nr.292/1959 cu completarile ulterioare, republicat in Buletinul Oficial partea I, nr. 21 din 10 martie 1967
2.Legea nr.27/1966
3.Hotararea Consiliului de Ministri nr. 1061/1968 pentru stabilirea criteriilor de incadrare a locurilor de munca in grupele I si II, prevazute de Legea nr.27/1966 si a organelor care fac aceste incadrari, publicata in Buletinul Oficial nr. 68 din 21mai 1968
4.Instrucţiunile nr. 1.040/1967 care cuprind meseriile şi funcţiile prevăzute în grupele I şi II de muncă
AngiF