Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... majorare pensie de intretinere - nedumerire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

majorare pensie de intretinere - nedumerire

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire...
Pe scurt:
In urma cu mai bine de un an s-a pronuntat sentinta de divort intre mine si ex-sotul meu.
Printre altele a fost stabilita o pensie de intretinere pentru cei doi copii minori, care mi-au fost incredintati mie, o suma totala de 160 lei.
Iin februarie 2009 am solicitat prin instanta majorarea acestei pensii si s-a stabilit suma de 470 lei/luna + retro din februarie 2009 diferenta dintre suma noua si cea veche pentru ce doi copii...
Comunicarea am primit-o prin posta in 20 iulie 2009, iar periaoda de recurs(15 zile) a e4xpirat in 04.08.2009.
Azi am aflat oficial ca el nu a facut recurs.

Fapte:
Dupa expirarea perioadei de recurs ex-sotul si-a exprimat verbal nemultumirea pentru noua suma stabilita de instanta si in continuarea imi vireaza lunarsuma de 160 lei, adica suma inainte de majorare, dar se pare ca n-a inaintat nici recurs.
Refuza cu desavarsire virarea sumei majorate.

Ce pot sa fac?
Va multumesc!
Sau , intr-un final , depuneti o plangere penala prealabila , avand ca obiect savarsirea infractiunii de abandon de familie , intrucat plata partiala e asimilata unei neplati , in acez caz fiind una , in mod cert , facuta cu rea credinta.
Ulterior indeplinirii obligatiei ce-i incumba retrageti-o , si , ca urmare a acestei retrageri , fostului sot nu-i va fi aplicata nicio sanctiune.
Eu as introduce:
- o cerere de executare silita a debitorului depusa la executorul judecatoresc impreuna cu hotararea de majorare a pensiei executorie. Daca debitorul nu se conformeaza sa achite retroactiv pensia majorata din frbruarie 2009, atunci as introduce actiune de poprire si de validare a popririi.
- o plangere penala impotriva debitorului pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie (art. 305 C.pen.), deoarece neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei consfintita printr-o hotarare irevocabila, exista si in cazul in care debitorul dispune de toate mijloacele materiale pentru a-şi indeplini obligatiile de intretinere stabilite de instanta, dar isi indeplineste obligatia doar partial. ;)
Inca o data va multumiri pentru sfaturi.