Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda traversare pieton culoare verde.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda traversare pieton culoare verde.

Buna ziua! Am inceput sa traversez trecerea de pietoni pe culoarea verde a semaforului.pentru pietoni. Cand am ajuns la jumatatea trecerii culoarea s-a schimbat in rosu. Am fost oprit de politistul din intersectie, mi s-a completat amenda 250 lei sau 125 pe loc, a completat procesul verbal dar nu l-am semnat. Semnatura inseamna ca am fost de acord cu cele descrise de agentul de circulatie? Se poate face contestatie? Dl.agent a spus ca nu, pentru ca nu am semnat .
In procesul verbal se semneaza la rubrica " am luat la cunostinta", nu exista rubricile
"recunosc fapta si semnez" si "nu aveti dreptul sa contestati daca semnati".

Aveti dreptul sa depuneti plangere in termen de 15 zile de la comunicare, recomandat este sa platiti jumatate din minim in 2 zile lucratoare de la primirea pv, daca pierdeti procesul nu mai beneficiati de acest bonus.

Solicitati transformarea amenzii in avertisment avand in vedere ca v-a prins schimbarea culorilor in mijlocul trecerii si faptul ca fapta nu prezenta un pericol iminent de accident.
Trebuie sa aveti probe certe care sa demonstreze cele sustinute de dvs.