Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de inchiriere

pentru ca un contract de inchiriere a unui spatiu comercial sa fie opozabil fata de terti este sau nu nevoie de inscrierea in CF?(dc durata contractului este mai mare de 3 ani)
in alte cuvinte, sunt sau nu aplicabile in materie comerciala disp c civ, resp decr.-lui 115 sau a legii 7/96 privitoare la necesitatea inscrierii pt. opozabilitate fata de terti?
dc sunt aplicabile, care este sanctiunea nerespectarii acestor disp.? inopozabilitatea, sau reducerea duratei contractului la 3 ani?
1) da
2)inopozabilitatea
inscrierea contractului de inchiriere in CF??????????????????????????????????????????????????Nu am auzit aberatie mai mare!
daca nu ai auzit de inscrierea contr. de inchiriere in CF si te mai si miri ca neica nimeni, pesupun ca ori nu este jurist de profesie, ori nu ai ce cauta prinre acestia.
1.decretul 115 nu mai e valabil
2.in practica nu se obisnuieste sa se inscrie in cf contractul de inchiriere, e o batatie de cap in plus si acesta poate inceta oricand in caz de neindeplinire a oblig contractuale.
De aceea pt a evita acest lucru se obisnuieste ca durata contractului sa fie de 3 ani-binenteles cu posibilitatea prelungirii prin acte adit-e cel mai bine
madalyna
Si daca locatorul instraineaza bunul iar noul proprietar nu mai doreste prelungirea contractului la expirarea per. de 3 ani ???