Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare drepturi banesti de la angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare drepturi banesti de la angajator

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema foarte importanta pentru mine. Lucrez la o societate (un SRL) al carei unic actionar este, in acelasi timp, actionar la mai multe societati. Firma unde lucrez eu este intr-o situatie financiara extrem de critica. Nu ni s-a platit salariul de o luna de zile (nici perspective de a se face rost de bani nu se intrevad) si, poate mai grav, este ca nu au fost achitate contributiile la CAS, CASS, somaj (desi noua, salariatilor, ni s-au retinut sumele aferente). Intrebarea mea este daca, in cazul falimentului firmei, imi pot recupera drepturile - ma refer aici la salarii restante, plata concediului de odihna neefectuat, plata contributiilor, eventual salariul compensatoriu. Precizez ca firma detine doar active nesemnificative ca valoare, dar actionarul sau unic(este vorba despre o organizatie) are active (inclusiv imobiliare). Asadar, as vrea sa stiu daca drepturile salariatilor pot fi recuperate din patrimoniul actionarului firmei, chiar daca acest patrimoniu face parte din capitalul social al altor societati. Stiu ca mesajul suna cam alambicat, dar sper ca am reusit sa exprim ideea. Va rog mult sa ma ajutati, pentru ca sunt foarte ingrijorata de faptul ca nu imi voi putea recupera drepturile. Multumesc mult.
Va multumesc foarte mult.