avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retragere bani din firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retragere bani din firma

Buna ziua!

Firma infiintata in 2015, SRL neplatitoare TVA. A incheiat anul 2015 pe pierdere, suma suportata din fondurile actionarului.
Acum incaseaza o suma de bani care acopera toata pierederea si ramane si un profit.
Actionarul / administratorul vrea sa retraga si o parte din acel profit, fara a astepta incheierea exercitiului financiar (varianta prin salariu exclusa).

1. Cum se poate face?
2. Implica riscuri (sanctiuni)?
3. Ca microintreprindere, neplatitoare TVA, cu 1 salariat norma intreaga, ce taxe si impozite se vor aplica pe acest profit?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristina Mateescu , Consultant fiscal 16:08, 25 Mai 2016
Nu se pot ridica dividende inainte de inchiderea exercitiului financiar.
Pt. un salariu brut de 1250 lei/luna impozitele catre stat sunt de 610 lei, iar ca microintreprindere plateste 2% pe venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am depus bilant pentru 2008, ce fac mai departe? lupascumihaela lupascumihaela buna ziua, vreau sa stiu daca e corect din punct de vedere fiscal #-o in dedembrie 2008 am facut 129=117 suma 4286.77 lei in ianuarie 2009 am facut ... (vezi toată discuția)
Repartizare in dividende? rodia rodia Se poate repartiza in dividende suma din contul 1068-alte rezerve? Mentionez ca in contul 1068 s-a repartizat profitul net aferent anului 2006. Acum exista ... (vezi toată discuția)
Slr-d dividende paul88 paul88 Buna, Sunt nelamurit in privinta castigului si dividentelor. De exemplu: Eu detinator unic a SLR-D doresc sa imi retrag profitul firmei. -Cum ... (vezi toată discuția)