Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retragere bani din firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retragere bani din firma

Buna ziua!

Firma infiintata in 2015, SRL neplatitoare TVA. A incheiat anul 2015 pe pierdere, suma suportata din fondurile actionarului.
Acum incaseaza o suma de bani care acopera toata pierederea si ramane si un profit.
Actionarul / administratorul vrea sa retraga si o parte din acel profit, fara a astepta incheierea exercitiului financiar (varianta prin salariu exclusa).

1. Cum se poate face?
2. Implica riscuri (sanctiuni)?
3. Ca microintreprindere, neplatitoare TVA, cu 1 salariat norma intreaga, ce taxe si impozite se vor aplica pe acest profit?

Multumesc.
Nu se pot ridica dividende inainte de inchiderea exercitiului financiar.
Pt. un salariu brut de 1250 lei/luna impozitele catre stat sunt de 610 lei, iar ca microintreprindere plateste 2% pe venit.