Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e valabila procura italiana fara apostila?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e valabila procura italiana fara apostila?

prietenul meu este plecat in italia si ma lasat sa_i vand masina
daca imi trimite procura din italia pentru vanzarea masini si nu are apostila italiana pot sa o traduc si legaliza aici? va rog sa nu va suparati dar este prima data cind fac chestia asta.
Da ...o puteti supralegaliza...v-am dat linkul....gasiti acolo taxele si procedura de supralegalizare!B-)
SUCCES!
Sau va poate da procura la Consulatul Romaniei de la Roma si atunci facandu-se in fata consulului nu mai este nevoie de traducere si supralegalizare!B-)Asta este varianta ideala....si il costa doar 40 de euro procura!:D
MIHAI GRIGORE, Avocat
unde trebuie sa ma duc sa supralegalizez in bucuresti procura fara apostila din italia? daca fac un act de mana pana vine din italia este vreo problema?eu am toate actele masini
motoc18 a scris:

unde trebuie sa ma duc sa supralegalizez in bucuresti procura fara apostila din italia? daca fac un act de mana pana vine din italia este vreo problema?eu am toate actele masini
nu ma ajuta nimeni ? dati un sfat cine amai trecut prin asta.multumesc anticipat.
pai daca procura e facuta in alta limba trebuie cautat un traducator care o traduce si se ocupa si de supralegalizare( contra cost, desigur), dupa aceea mergeti cu ea la notar sa va legalizeze semnatura traducatorului. de aceea ar fi mai simplu de intocmit procura la consulat, in limba romana si trimisa in tara. nu va sfatuiesc sa faceti un act de mana pana atunci. mai asteptati. eventual faceti o declaratie autentica la notar ca s-au dat niste bani(e bine sa nu-i dati pe toti) , sa specificati cui s-au dat, pentru ce, etc si sa va semneze si persoana care i-a primit